איתור רטיבות

רטיבות בקיר - מה עושים? איך מטפלים?

בעיית רטיבות, קיימת בבנייני מגורים ובתים רבים, אם מדובר על רטיבות שמגיעה מהקירות הפנימיים או מהקירות החיצוניים. הבעיה של מים שמחלחלים בקירות, גורמת לאי יציבות ואף במקרים קיצוניים לקריסת המבנה. גם מהבחינה הבריאותית,  זה ידוע כי רטיבות בקיר מחלות בדרכי הנשימה עשויות להיגרם בשל תופעה מפריעה זו. יש לבצע איתור רטיבות, באמצעות חברה המתמחה עם איתור ותיקון בעיות של רטיבות, אם איתור רטיבות ברצפה או אם איתור רטיבות בקיר פנימי, כך שניתן יהיה לאחר איתור מקור רטיבות בקיר, למצוא את הפתרון ההולם ביותר ולהיפטר, אחת ולתמיד מהרטיבות.

יש לציין כי כל חברת אינסטלציה, תתחיל עם בדיקת רטיבות. יש לברר לגבי איתור רטיבות בקיר מחיר בין כמה חברות אינסטלציה, לפני שתחליטו איזו מן החברות תתאים לכם, הן מבחינת הוותק, המוניטין והניסיון. לעיתים הרטיבות עשויה להגיע לאו דווקא מהקיר, כי אם מאזור התקרה,  השאלה הנשאלת היא רטיבות בתקרה מי אחראי, אם מדובר על בניין משותף, התיקון ויתחלק בין הדיירים. בעיה זו נובעת כאשר הגג אינו אטום כהלכה או בשל כשלים באיטום. גם בשל רטיבות בגג ,יש לבצע תחילה איתור רטיבות בתקרה. הפתרון הוא לבצע איטום נכון לאחר שהגג נוקה ויובש, לנקות את המרזבים ולבדוק שוב את הגג באמצעות בדיקת הצפה.

מהם הגורמים העיקריים לרטיבות בקירות פנימיים?

העדיפות הראשונה של פתרון בעיית הרטיבות, הינה בקירות הפנימיים של הבית, היות ועובש עשוי לגרום לבעיות בריאות לדיירי בית וכן, סכנה להרס של המבנה. יש תחילה לבצע איתור רטיבות בקיר פנימי. יש לבדוק אזורים נוספים בבית, אשר ייתכן כי נפגעו מרטיבות או שישנן בעיות רטיבות באזור הרצפה או הפנלים. רטיבות זו, נקראת  רטיבות קפילארית כאשר מופיע עובש בחלקו התחתון של הקיר הפנימי בבית. יש לבצע איטום חיצוני בקירות או לייבש את האדמה הנמצאת תחת הריצוף, אך לפני כן יש לבצע  בדיקת רטיבות מתחת לריצוף. לאחר הבדיקה  והתיקון, יש להתחיל עם שלב ייבוש רטיבות מתחת לריצוף.

כאשר אתם מבחינים בכתמים של עובש ורטיבות בקיר, הסיבה יכולה להיות מפיצוץ של צינור של הדירה של השכן לרוב זוהי רטיבות מדירת השכן כאשר הוא זה שאחראי על התיקון של הנזקים שנגרמו לכם , במידה והבעיה נבדקה והוכחה. כאשר הנזילה מתחילה מדירת השכן, הבדיקה תתחיל עם איתור רטיבות בקיר פנימי. אם אתם מאזור תל אביב, יש להזמין חברה  המתמחה עם איתור רטיבות בתל אביב. אם בדיקה יעלה כי הנזקים נגרמו בגין נזקי רטיבות מהשכן, ייתכן ואם הוא מבוטח בביטוח מבנה, חברת הביטוח תהיה אחראית על תיקון הנזקים.

כיצד מוצאים חברה המתמחה באיתור ותיקון נזקי רטיבות?

אנשים רבים אובדי עצות ואינם מכירים חברות אינסטלציה בעלות וותק ומוניטין, המתמחות בנושא איתור נזילות ובעיות רטיבות. ניתן להגיע לפורומים של אנשי מקצוע ברשת, כמו מדרג איתור רטיבות, אשר שם ישנם בעלי מקצוע מהאזור שלכם שעימם ניתן יהיה להתייעץ ולקבל אבחון והצעת מחיר לגבי איתור נזילה רטיבות ופתרון הבעיה באמצעות שיטות מתקדמות. באמצעות מכשור משוכלל, ניתן יהיה לבצע איתור נזילות רטיבות בדיוק רב. ישנם אנשים שרוכשים דירה מיד שנייה ומבצעים בדיקת רטיבות בדק בית וזאת, בשל בניה לקויה שהיא תופעה מוכרת בישראל. גם הזנחה של אי בדיקה תקופתית כגון איתור רטיבות בקירות וכן בדיקת רטיבות בדירה יכולות להראות את מצב הנכס.

יש לקבל הצעת מחיר מחברת בדק בית אשר גם תוכל לייעץ אם טיפול בעובש ורטיבות בקירות לא יהיה יקר ואם בעל הנכס יהיה מוכן לרדת במחיר הנכס, לאחר טיפול יסודי בליקויים הקיימים בו. במידה ומדובר על ווילה  שיש בה מרתף יש לבצע תחילה בדיקת רטיבות במרתף, היות ורוב המרתפים בארץ סובלים מרטיבות. יש לציין כי עובש ורטיבות, מגיעים גם מסדקים הנמצאים מקירות חיוניים של הבית או המבנה של בניין מגורים משותף. יש לדעת איך מבצעים תיקון רטיבות בקיר חיצוני וגם לאחר הטיפול בו, יש לדעת איך צובעים קיר עם רטיבות. למעשה ההליך של טיפול ברטיבות, הינו מורכב ולאחר בדיקת רטיבות בדירה , ניתן יהיה לגבש תוכנית שיקום אם מדובר על רטיבות מאזורים שונים בנכס. לעיתים  איתור מקור רטיבות, עשוי להסתכם ביותר ממוקד אחד ולכן בדיקה מקיפה תהיה יעילה בכל נכס. כאשר מדובר על תיקון קיר לאחר רטיבות, יש לייבש את הקיר, לבצע איטום ואז לצבוע בצבע שהוא צבע נגד רטיבות.

מכשור משוכלל שבאמצעותו מגלים נזילות בבית או בכל מבנה אחר

שמעתם כבר על מצלמה טרמית, אשר מגלה נזילות בקירות, אך ישנו מכשור נוסף כגון גלאי לחות לאיתור רטיבות או מים, אשר מזהה בדיוק רב את מקור בעיית נזילת המים. לעיתים מתגלה גם רטיבות באמבטיה או שגם נראית רטיבות בתקרה באמבטיה. שיש לבדוק את מקורה. לאחר האיתור יש לבצע ייבוש ושיקום נזקי מים ורטיבות. כאשר תזמינו חברה המתמחה באינסטלציה ואיטום,  בררו תחילה, לגבי מחיר בדיקת רטיבות. יש להיות בטוחים כי תתבצע בדיקת רטיבות מכון התקנים שישראל מחמירה בהם, על מנת שתהיו שקטים כי הבדיקה אמינה ונעשתה על פי התקנים המקובלים בארץ. בישראל ישנה חברה המתמחה בכל הנושא של רטיבות ואיטום, אם באמצעות איתור וטיפול מקיף של נזילות גם אם מדובר על ייבוש תת רצפתי. החברה  ממוקמת בירושלים ומתמחה עם בדיקת רטיבות ירושלים באמצעות המכשור המשוכלל ביותר עבור איתור נזילות מים.

המים לצערנו מחלחלים לכל מקום גם לאזור הרצפה ולכן יש לבדוק גם רטיבות ברצפה. למשל רטיבות מעל הפאנלים, הינו סימן מובהק של בעיה ברטיבות מתחת לרצפות. יש לדעת כי גם בקירות פנימיים וגם חיצוניים יש הבדל באופן או שיטת התיקון של בעיות רטיבות ונזילה בקירות או בשאר האזורים בבית. למשל רטיבות בקירות תשחץ השיטה של טיפול בבעיה זו, תהיה שונה מאשר תיקון הנזילה הנובעת מקירות בטון. ניתן לפנות אל חברת מולטיטן – איתור נזילות מים ורטיבות, כך שניתן יהיה לפתור את בעיית הרטיבות, על הצד הטוב ביותר.  יש כאלה שמחזיקים בטלפון נייד שיש בו מצלמה תרמית לגילוי נזילות. ניתן יהיה לבצע בדיקת רטיבות טלפון, בכדי לקבל אינדיקציה לגבי מקור הרטיבות, אך כדאי כי תשאירו עבודה מורכבת ומקצועית זו, בידם של המומחים בדבר.

הקדימו תרופה למכה ותחזקו נכון את המבנה

על מנת לא להסתכן, יש לבצע בדיקה של איתור רטיבות בקירות, בגג, ברצפות ואת צנרת הביוב והמים, מה שימנע בעיות בעתיד שיסכנו את המבנה בו אתם גרים וכן, יעלו כסף רב ויגרמו נזק לבריאותכם. אל תחכו לראות כתמים, קילופי טיח, או עובש ורטיבות שמגיע מתחת לרצפות. לפני שתצטרכו לבצע כמה שלבים שהם בהחלט לא זולים, כמו פירוק הרצפות,  תיקון שיכלול גם  ייבוש רטיבות ברצפה, כדאי כי תיפנו אל חברה המתמחה בכל נושא בדיקת ותיקון רטיבות ותבצעו אחת לשנה בדיקה, מה שימנע נכם הוצאות מיותרות ואפילו נזקים בלתי הפיכים, כמו נזילה סמויה שעשתה נזק רב למבנה, כאשר התיקון על נזקים אלה יעלה הון.

האם קיימים סוגי מבנים שהרטיבות בהם שכיחה יותר?

יש לציין, כי רטיבות בקירות הינה שכיחה הרבה יותר באזורים כמו מרתף, מרפסות או החדרים הרטובים בבית שהם חדרי האמבט והמטבח. את הטיפול ברטיבות של קירות הבית, יש לבצע רק לאחר שהרטיבות התנדפה והקירות יבשים לחלוטין כמו בתקופת הקיץ. במידה והרטיבות גרמה למצב של עובש, יש לבצע טיפול מיוחד באמצעות תכשירים שמטפלים בעובש, מה שימנע שוב את הופעת כתמי העובש. טיפול ממוקד זה, חייב להתבצע גם בקירות הסמוכים לאזור העובש אפילו שלא נראים בהם פטריות או כתמים של עובש .

אם פעולת החיטוי לא הצליחה לגמרי, ניתן יהיה להסיר את שכבת הצבע באמצעות שפכטל או  כל כלי עבודה מכאני אחר. יש לציין, כי תופעת הרטיבות בקירות, נפוצה הרבה יותר בבתים צמודי קרקע ולכן, חובה לבצע איטום של קירות חיצוניים, אשר באים במגע ישיר עם הקרקע. אם האיטום נעשה באופן לא מקצועי או אילו רשלני, המים שיחלחלו מן האדמה, פשוט יחדרו לקירות דרך שכבת החול הנמצאת מתחת לריצוף הבית. ישנם מקרים שבהם, יהיה צורך לחפור קרוב לאזור הקרוב לקיר ולחדש את שכבת האיטום. יש לזכור, כי ככל שהזמן עובר והבעיה של הרטיבות תוזנח, ההוצאה הכספי תהיה גבוהה יותר וכן הנזק למבנה עצמו.

טיפול ברטיבות בקירות מסוגים שונים

בבנייה בישראל, קיימים שני סוגים של קירות, קיר סופג וקיר אטום אך שניהם מגיבים לרטיבות באופן שונה. הקיר הסופג נפוץ בבנייה של קירות חיצוניים והוא סופח את הרטיבות. בגלל החומר של הלבנים שהוא בעל נקבים רבים כגון בלוקים פשוטים, הלחות נעה ויוצאת מקיר זה החוצה. הקיר האטום, מונע מעבר של לחות ורטיבות החוצה ולכן, הלחות או הרטיבות המצטברת, עשויה לגרום לעובש בקירות הבית ולנזק למבנה. ישנה חשיבות רבה לבחירת חומר האיטום של הקירות החיצוניים, היות וגם לאחר האיטום עצמו, יש להשתמש בצבע מיוחד שמאפשר את יציאת הלחות מהקירות.

על מנת להגיע לתוצאה מוצלחת שתחזיק מעמד לשנים וכן, הנכס שלם יישמר ויתוחזק כהלכה, מדובר על תהליך מקצועי שעשוי לארוך זמן. יש לבצע תחילה את זיהוי מקור הרטיבות, בדיקה מקיפה של סוגי הסדקים, חומרי האיטום המתאימים ובחירת חברה מקצועית לביצוע העבודה, כזו שיש לה שם ומוניטין של שנים. מומלץ, לא לבצע את פעולות האיטום בעצמכם, היות ומדובר על בזבוז כסף וזמן והחמרת הנזק. השאירו את עבודת האיטום ומקצוענים, כי  לכל מקצוע יש את האנשים המיומנים בו.

האויבים המוכרים ביותר שגורמים לרטיבות- סדקים בקירות

אחד מהאויבים המוכרים ביותר שגורמים לרטיבות הבית הינם סדקים. יש להשתמש עם חומרים גמישים, מה שיקנה לקיר איטום הרמטי למשך שנים רבות. סדקים אלה, נגרמים מתזוזת הקרקע ואם קיימת הזנחה של סדקים, מבנה הקיר יאבד מחוזקו. יש לציין, כי האיטום במבנים ישנים שיש בהם סדקים, יתבצע על פי התקנים והנהלים על פי גיל המבנה ורמת ההזנחה. אם מדובר על בניין מגורים משותף, עלות האיטום, תתבצע באמצעות וועד הבית או חברה האחראית על תחזוקת המבנה. את הסכום של האיטום, מחלקים בין דיירי הבניין, מה שיהיה זול בהרבה מאיטום של בית צמוד קרקע שהתשלום על האיטום, יחויב במלואו ע"י בעל הבית.

יש לדעת כי כל סדק בקיר, יכול להתחיל מ"סדקי שערה" שהם דקים מאוד וקטנים עד שקשה להבחין בהם והם מתחילים לפגוע רק פגיעה שטחית בטיח החיצוני של המבנה. הסדקים הנוספים הם "סדקי נימים" שהם אלה שגורמים לפגיעה במבנה ויש לאטום אותם בחומרי איטום מתאימים.  סוגי הסדקים המסוכנים ביותר למבנה הינם "סדקים עובדים" שהם ממשיכים  להעמיק ולהתרחב ואם לא עוצרים את התפשטותם, הם עשויים להיות מסוכנים מאוד למבנה עד לצורך של עבודות חיזוק של כל המבנה עצמו. יש לדעת, כי מסוכן לגור בבניין שיש בו סדקים רבים ובמיוחד , כאשר הבניין הוא ישן.

אז כיצד יודעים מהיכן נובעת הנזילה?

כפי שאתם רואים, רטיבות בקירות, עשויה לנבוע גורמים שונים, אם איטום לקוי, סדקים בקירות, נזילה ממזגו או צנרת מים פגומה. ישנם אמצעים טכנולוגים משוכללים, אשר באמצעותם ניתן לגלות את הבעיה. מצלמה טרמית היא זו שמגלה את הרטיבות, כך שנית יהיה לבצע את התיקון בדיוק רב, מבלי שייגרם נזק לשטחים נוספים. תיקונים אלה, נעשים באופן נקודתי . יש לדעת, כי  איתור נזילות באמצעות מצלמה תרמית, אינה נוגעת רק לצנרת המים, כי אם גם לכשלי איטום, אם במרפסת, בקירות, בריצוף ובגג. ברגע שהמצלמה מגלה את אזור הנזילה, אפשר יהיה לראות את נתיב חדירת המים וכן, את הנזילות או חדירת המים תחת ריצוף הבית.

לעיתים הנזילה בקיר בחיצוני, עשויה לנבוע מבעיה של רטיבות מהמזגן ולכן, יש לבדוק גם את הגורם הזה רטיבות יכולה להיגרם גם ממים הנוזלים מהגג של הרעים, או גג בטון. הסיבה לכך עשויה להיות כמה רעפים שבורים, מרזבים סתומים וכן, אם מדובר על גג בטון, הבעיה היא איטום לקוי. גם בעיה זו ניתן לבדוק באמצעות חברה המתמחה בגילוי נזילות ותיקונן. בעיות אלה, הינן שכיחות יותר בתחום האינסטלציה ובאמצעות גילוי באמצעים טכנולוגיים משוכללים, ניתן יהיה לגלות את הבעיה, לפתור אותה עם מינימום נזקים וכן, זמן התיקון יהיה קצר והאיתור של הבעיה במדויק.

חברה המתמחה באיתור ותיקון כל סוגי הרטיבויות

אם פעם היינו חושדים כי יש לנו בעיית רטיבות בקירות הבית, אשר נובעת מצנרת פגומה, היינו פונים לחברת אינסטלציה ואם הבעיה הייתה באיטום, היינו פונים לחברת איטום ידועה וותיקה כמו חברת נוזל. היום, כבר ניתן למצוא חברות שמחיקות באנשי מקצוע משני הסוגים שהם וותיקים ומן השורה הראשונה, כך שתוכלו לברר לעומק את בעיית הרטיבות ואפילו להסתייע בחברה זו, לבדיקה שוטפת ושנתית של כל המבנה, מה שיגרום לתחזוקה נכונה למניעת בלאי ולשימור נכון של מבנה ביתכם. תוכלו לקצר את זמן איתור הבעיה וכן לחסוך בכסף רב בהזמנת חברה המתמחה בגילויי כל סוגי הנזילות ומחזיקה אנשי מקצוע מובילים, אם בתחום האיטום והן בתחום האינסטלציה, אשר יוכלו לאתר ולטפל בבעיית הרטיבות בבית או במשרד

כדאי למצוא המלצות של מכרים, חברים ובני משפחה וכן, לחפש בפורומים העוסקים ברטיבות הקשורה לאיטום ואינסטלציה ולמצוא את החברות המובילות בתחום שהומלצו ע"י הגולשים וזאת, על פי ניסיונם האישי בלבד.

לפגישת ייעוץ ללא התחייבות